<!-- Inject Script Filtered -->
פסק הלכה: מותר לשחרר מחבלים תמורת שליט
הרב עובדיה יוסף קבע בפסק הלכה מיוחד כי חרף הסיכון שבשחרור מחבלים מדובר בסכנה מיידית שגוברת על הסכנה העתידית עוד הוסיף כי אין ודאות שהמשוחררים יצליחו לבצע פיגועים
מאת: עידן יוסף   |     |  www.Nfc.co.il    החייל החטוף בעזה
[צילום: AP]

גלעד שליט

בפסק הלכה שפורסם בסוף השבוע בשבועון החרדי "משפחה", קובע הרב עובדיה יוסף כי על הממשלה לעשות את כל שביכולתה כדי להחזיר את החייל גלעד שליט הביתה, גם במחיר שחרורם של מאות מחבלים.

את פסק ההלכה פרסם הרב דוד יוסף, בנו הרב עובדיה יוסף, שקבע כי הפסק האמור מתאים לחייל החטוף גלעד שליט ולא לאחרים, שקיים ספק כלשהו אם הם עדיין בחיים.

בפסק הדין שנכתב על-ידי הרב דוד יוסף נכתב: "יש לומר את האמת כי זו לא תהיה השערה מוגזמת שבעתיד חלק מהמחבלים המשוחררים ישובו לבצע פיגועים, במצב שכזה, אנו מכניסים את היישוב היהודי בארץ למצב של סכנה. לכן, השאלה היא האם מותר לשחרר מחבלים ולהעמיד בסכנה יהודים אחרים, בתמורה להוצאתו מסכנה של יהודי אחד. הנקודה השנייה, היא דברי המשנה הידועים, שאין פודים את השבויים יותר מכדי דמיהם מפני תיקון העולם. בבואנו להכריע בשאלה כזאת, צריכים לבחון את מצב העניינים כיום על העסקה העתידית ולבדוק כמה חייו נמצאים אכן בסכנה מול גבולות הסיכון שבשחרור מחבלים פלשתינים".

הרב יוסף חשף כי בזמן מבצע אנטבה ביקש ראש הממשלה דאז, יצחק רבין, מאביו ששימש אז כרב ראשי, פסק הלכה בנוגע לשאלה אם מותר לשחרר את השבויים תמורת שחרור מחבלים, בפסק זה הניח את התשתיות להיתר אפשרי של עסקת שבויים.

"אני זוכר את אבא יושב בימים ההם שעות ארוכות ומלבן את שתי הנקודות ההלכתיות הללו - הסיכון שבשחרור מחבלים והאיסור שלא לשלם מעבר לדמי השבייה, פן יתפתו החטופים לקחת בשבי יהודים נוספים. בעסקת ג'יבריל הוא התייעץ עם הגאון רבי אליעזר מן שך זצ"ל, והוא פסק כמותו. בסופו של דבר, קבע אבי שיש להתיר את קיום העסקה. הטיעונים שהועלו אז היו, מהי מידת הסיכויים שאותם מחבלים ישובו לבצע פיגועים, כשהכל יודעים כי השב"כ מצליח לטרפד פיגועים.

"ההכרעה לגבי נקודה זו היתה השאלה אם אותם מחבלים יחזרו ויעשו פעולות טרור, האם המבצע יצליח? ספק, בגלל הסיכוי שהשב"כ יירט אותם. דבר נוסף: כאן מדובר בסכנה עתידית, בפעילות טרור אפשרית של מחבלים מול סכנה מיידית. ברור שבמצב כזה הסכנה המיידית גוברת על העתידית. הטיעון הבא נוגע לפעולת ההריגה, בשחרור המחבלים יש רק גרמא, ואילו כאן מדובר בהרג ודאי".

עוד המשיך וקבע הרב בפסק, כי "כל יום שגלעד שליט נמצא בידי אותם מרצחים, חייו תלויים מנגד, לכן חובה לשחררו בהקדם, ואין לתת את הדעת למחבלים המסוכנים שישוחררו".

 

נוצר:    21/01/2007     |   עודכן:    21/01/2007     |   רשימות נוספות:    עידן יוסף
הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
רון ארד המישפחה
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
יותר מ 20 שנה בכלא
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)