tzvika770

אמונה בצדיקים

 פרק הצדיקים הוא במיוחד במינו .אצלנו הצדיקים היו על כל לשון של יהודי מרוקו , אינפלציה גדולה של צדיקים אגב כולם לא בחיים. כל עיר או בתוך הערים החלוקה שכל משפחה והצדיק שלה , אבל כולם מוזכרים בתדירות גבוהה בכל שיחה. אסור להגיד מילה רעה על שם הצדיק גם אם אין נגיעה לצדיק עצמו , לדוגמה : סיפרתי לאימי ז"ל שעצרו את אבוחצירא בבית סוהר ( הבבה ברוך , וגם השר ) והיא בתגובה " חס ושלום אל תגיד את זה. " לכל צדיק עושים הילולא כל אחד והתאריך שלו , הטכסים היו דומים מכולם ,אני אספר על הצדיק " רבי אברהם בעל הנס או מול ניס " .

הקבר נמצא בעיר "אזמור" עיר מאוד עתיקה סמוך "לאל ג'דידה או מזגן "לשעבר .העיר מוקפת חומה כמו אחרות עיר שבנויה ביזור גירי , האוטובוס מוריד הנוסעים בכניסה לעיר והולכים ברגל כרבע שעה או קצת יותר עד שמגיעים לקבר. היהודים שגרו שם מהבתים עשו אכסניות למבקרים במשך כל השנה , אבל בהילולא לא מוצאים מקום מרוב מבקרים. מיד עם הכניסה לעיר יש בית עלמין קטן מוסלמי ובו קבור איש שאימא אמרה שזה צדיק שנקבר כמוסלמי ושמו " סיד אדאוי" ,אימי נתנה חוט וכסף לערבי השומר שיקשור אותו על העץ הסמוך לקבר ( לא נותנים ליהודים להיכנס) ומתפללת לשלום המשפחה.

הדירות והחדרים כאילו חצובים באבן הגיר , נפרסו מזרונים וישנו בתפזורת ,כמובן פרט לשירותים ומים  " מל עוינה "לא היה שום דבר. כל משפחה הייתה מארגנת ארוחה שהיא מחלקת לכל מי שחפץ לאכול, קוסקוס הוא מאכל מספר אחד , כל השאר כתוספת. מתחת למתחם הקבר עבר הנהר " אום רבע שריחותיו באוויר ברגע שמתקרבים לאחוזת הקבר. הנהר היה גדול מאוד עם גאות שעלתה מדי יום מעל מטר גובה ,שהגישה לאותה גדה התאפשרה רק עם סירה, היום הוא קצת עלוב ביחס למצבו אז.

בכניסה לקבר קבור עוד צדיק שחשיבותו פחותה ממול ניס אבל לא פוסחים עליו." רבי ישראל גלילי" כשהאולם מלא ודחוס. יורד טל מהקירות וכולם אומרים שזה סימן שהברכות התקבלו."אלמברכה אלמקבולה" ומורחים הנוזל על הגוף וכ"ו .אין שנה עד שעלינו ארצה שלא ביקרנו מספר ימים" באזמור."

סיפור שהיה עם אחותי הגדולה שקיבלה דיכאון שאחרי לידה ( עברו הרבה שנים עד שהבנתי הדבר , ) הורי חשבו שזה "ג'נון" וצריך להוציא לה מהראש ומהגוף. ליד הקבר היו כופתים לה הידיים מאחור כמו אסיר

מביאים רב שקורא פרקי תהילים  ועוד כמו מגרש השדים , ככה מדי יום ביומו , שהינו שבועיים שלוש עד שהבריאה , בשביל הורי רק הצדיק הוציא אותה מהצרה.

גם הג'נון ( השדים) זכו לכבוד כשהוזכרו אימה הייתה אומרת " בלה או ביהום "ומנשקת את היד שלה לאחר שהניחה אותו על הרצפה.אסור לשפוך מים חמים על הרצפה ,עוד אמונה טפלה.

בהילולא היו מוכרים כוסות עם ערק , והכרוז היה שר לדוגמה " הד אל קס הואה מה זינו, (פעמיים) ותשרבו בזכות משה רבנו , זכותו איתכון מענה ,חנה אוישראל כואנה הודו לה' כי טוב "פירש השיר : הכוס הזו כמה היא יפה, נשתה אותה בזכות משה רבנו השאר זה בעברית. ומוכרים למרבה במחיר ,מן מיני מכרז. לכל צדיק היה השיר עם חרוז על שמו.

בתקופתנו שכחו מהם , והרבנים של היום תפסו את מקום הצדיקים ,שהלכו לעולמם לפני עשרות שנים.

הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
רון ארד המישפחה
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
יותר מ 20 שנה בכלא
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)