tzvika770
לפדות מחכי כץ

מאת: יעקב הראל


חצי יובל מלאו השבוע לקרב הנורא ב'סולטן יעקוב' ותעלומת הנעדרים בו רק הולכת ומתחזקת * בצה''ל רצו להכריז על הבנים כ'חללים' כבר לפני שלש שנים ורק מאבק משפטי עקש של משפחתו של הנעדר יהודה כץ מנעה זאת * לאחר שהורשו לעיין בכל המסמכים התברר להם כי מי שהעיד על מותם הם שתי הדמויות ה''אמינות'' ביותר בעיני היהודים - ערפאת ואסאד * השבוע הגיע לידי משפחת כץ עדות חזקה השומטת את כל הבסיס להכרזת ה'חלל' * משפחת כץ חוששת שאם תמשך השתיקה גם למשפחות גולדווסר רגב ושליט צפוי, חלילה, גורל דומה * פרסום ראשון


אנשי עמותת 'לחופש נולד' המטפלת כעת בכל הנעדרים במלחמות לבנון היו נרגשים ונפעמים למקרא הדואר האלקטרוני שהגיע באלה הימים ממוסלמי החי עתה באחת ממדינות המערב. על פי עדותו הוא השתתף בקרב הקשה ב'סולטן יעקוב' וטוען חד משמעית כי בנגוד לספקות הקיימים בצד הישראלי הוא ראה במו עיניו כיצד נתפס יהודה כץ, אחד משלשת הנעדרים בקרב העקוב הזה, חי והועבר לשבי.
המידע הרגיש הזה שהתקבל כאמור רק השבוע, הועבר לגורמים המתאימים כדי לאמת אותו. אם נכונה העדות תהיה זו מהפכה בתפיסה של שלטונות ישראל והוכחה חותכת שעקשנותן של המשפחות ובעיקר בני משפחתו של הנעדר יהודה כץ, שלא לתת להכריז על נעדרי הקרב בסולטן יעקוב כחללי צה''ל היתה מוצדקת. משפחת כץ ממשיכה לטעון, כי ההכרזה בטעות וברשלנות יסודה.
המאבק הצבורי להשבתו של יהודה הביתה עבר לטפולה של עמותת 'לחופש נולד'. זאת, אחרי שמשפחת כץ עתרה לבג''ץ וטענה כי לא יתכן שלהחזרתו של השבוי רון ארד הוקצבו לא פחות ממליון דולרים ואילו לאתורם של האחרים לא הוקצו תקציבים שכאלה. השבוע עלתה לדיון צבורי גם טענתם של משפחות רגב וגולדווסר, שנלקחו בשבי החיזבאללה, כי אפילו טיסותיהם של בני המשפחה למסעות הסברה באו''ם, לא מומנו על ידי המדינה. במקרה של משפחת כץ קבלה המדינה את העתירה והורתה לצרף גם את יהודה כץ לנעדרים, שכל המוסר מידע אמת עליהם או אות חיים יזכה בפרס בסכום עתק. ''דברנו עם ראשי עמותת ל'חופש נולד' והם הסכימו שבמקום שנקים עמותה חדשה שתאחד את כולם, הם יאחדו את כולם. אמרו ועשו. הם אכן פרסמו בכל אתרי האינטרנט את תמונותיו של יהודה ובהחלט מטפלים בהמשך המאבק הצבורי.המדינה מתעלמת

25 שנה עברו מאז אותו יום מר ונמהר שבו נודע למשפחת כץ כי יהוד'לה שלהם נחטף וגורלו אינו ידוע. 25 שנה שבהם לא הפסיקו ההורים ר' יוסף ושרה כץ להתרוצץ בבירות העולם, בארמונות מלכים במשרדי נשיאים לעורר אותם להתערב. גם היום, כשהם שבורים ורצוצים ושרה כץ עברה ארוע מוחי, אין כחם במותניהם והם חדלי אונים לנוכח העדרותו של יהודה, אבל הם עדין לא חדלו להאמין. את דירתם ברמת גן מסרבים הוריו של יהודה כץ לעזוב על אף צרכיה הרפואיים של האם שרה כדי שאם יהודה יבוא הוא ימצא אותם מיד ולא יצטרך לחפש. והם גם אינם מוכנים לעזוב את הדירה שבה חדרו של יהודה.
בני המשפחה מרגישים שהמדינה בגדה בהם. לא רק עכשיו, גם אז לא עשו דבר. ''כמו שהמדינה אינה עושה שום דבר להחזיר את החיל שליט וחילי המלואים גולדווסר ורגב היא לא עשתה דבר לסייע בגילוי קורותיהם של נעדרי סולטן יעקוב ולהשיג אות חיים מיהודה. כל מה שמענין אותם זה רק הכסא'', אומר ל'ארבע כנפות' עו''ד אבי כץ אחיו הבכור של יהודה. אבי כץ הוא דמות יחודית בפני עצמה משום שהוא גם עו''ד רהוט וגם חסיד ברסלב בעל הופעה ברסלבית מלאה. המשפחה כולה התקרבה בעקבות הארוע לחסידות ברסלב ממנה הם שואבים כחות עדוד למצבם הלא פשוט.
בעצם ימים אלה, מנהל עו''ד כץ בשם המשפחה משפט אזרחי נגד המדינה וצה''ל שבקשו למהר ולהכריז על יהודה כחלל וזאת בהסתמכם על עדויות לא מהימנות ואפילו על עיוות הלכה. כצעד תקדימי ראשון, התירה להם המדינה לעיין בתיק המסמכים שהועלם מעיניהם ושעל יסוד המופיע בו בקשה המדינה להכריז על יהודה כחלל. ההכרזה נמנעה ברגע האחרון בצו מניעה שהוציאו המשפחות מבג''ץ. ''לולא צו המניעה'', אומר עו''ד כץ, ''יהודה היה מוכרז כחלל שמקום קבורתו לא נודע בהסתמך על דברים רעועים ועדויות לא מהימנות''. הכונה להכריז על יהודה כחלל, כבר פורסם בכלי התקשורת וכתוצאה מכך קרסו מערכות גופה של האמא שרה כץ שהיתה עד אותה עת צור כברזל אך לא עמדה בכך יותר וקבלה ארוע מוחי.
''פנינו למשרד הבטחון. כל האשורים הרפואיים העידו על כך שהארוע המוחי הוא תוצאה ישירה של הטפול הלקוי בפרשה ושל רצון מערכת הבטחון להכריז על יהודה כחלל'' מספר ר' אבי כץ ''המדינה השיבה לנו שסיוע כזה הוא חסר תקדים וכי הסיוע היחיד שהם יכולים לתת לנו הוא ה.. טיטולים שבהם היא משתמשת. אם כך, אמרנו לעצמנו, אם המדינה עד כדי כך מתעלמת מחובתה, אנחנו נתבע אותה לדין והם ישלמו כפל כפלים. מליון ₪, לא פחות, זהו סכום התביעה שאותו הם תובעים מהמדינה.
במסגרת התביעה המשפטית, קבלה המשפחה רשות לעיין בכל תיק המסמכים שהובילו לרצונו של צה''ל ומערכת הבטחון להכריז על יהודה כץ כחלל. משפחת כץ עמדה נברה במסמכים ולא האמינה למראה עיניה.
מתברר כי פסק ההלכה המכריז על שלשת הנעדרים כחללים נסמך על מספר עובדות לא יצוקות הניתנות לערעור. כדי לחזק את פסק ההלכה המכריז על נעדרי הקרב ב'סולטן יעקוב' כחללים, בקשו ממנהל המכון לרפואה משפטית פרופ' יהודה היס לקבוע כי אין אפשרות אחרת אלא שיהודה נהרג. אבל אפילו פרו'פ היס שעיין בתיק, קבע שעל פי מה שרואות עיניו אי אפשר לקבוע בשום אופן כי יהודה אינו בחיים. את המסמך הזה ניסו להסתיר מבני המשפחה.
דברים קשים מאד הם אומרים על הרבנות הצבאית הראשית. ''הם שאלו את פרופ' היס האם לאחר שהטנק בער ויהודה היה בפנים, יש סכוי שהוא נותר בחיים? אבל את האמת העולה מהמסכמים ניסו להסתיר מהמשפחה. האמת היא שהטנק כלל לא בער, רק הרשת החצונית שלו העלתה אש. הטנק נותר שלם. וגם אז, מישהו ראה שיהודה עולה שם באש? האם לא יתכן שאחרי דקה או שנים הוא התעורר ופשוט נמלט מהטנק. על סמך דבר כזה האם אפשר לקבוע שיהודה לא חי?
שיחזור הפגיעה בטנק מהווה חלק נכבד מעילת התביעה, השיחזור נערך עם נהג הטנק, יהודה קפלן, שניצל. מי שמתבונן בצלומים המוצגים היום בתערוכת חיל השריון, יכול להתרשם כי מדובר בשיחזור מקצועי ומדויק. הם רק שכחו שיהודה קפלן שהיה חבר טוב מאד של יהודה כץ עוד מבית הספר היסודי ברמת גן, לא השלים עם העובדה שהוא ברח מהטנק והפקיר את יהודה. הוא לקה בהלם קרב. הוא היה בן בית אצל משפחת כץ, אבל מאז הוא לא פקד את בית המשפחה. הוא גם לא היה מוכן להיחקר תחת היפנוזה על אף שהדבר הוצע לו מספר פעמים.


המומחה מצא פגמים

כדי להוכיח שהשיחזור היה פגום, בקשה המשפחה את שרותיו של סא''ל (מיל) מיכאל מס המוגדר היום כמומחה מספר אחד לשריון. הוא אף היה העוצר של תערוכת השריון בלטרון ועד היום קשור לצה''ל כאזרח עובד צה''ל. מס חקר את הענין וגילה מספר פגמים במהלך השיחזור. מס קבע כי השיחזור שנעשה אינו נכון ואינו מדויק ומתעלם מעובדות בסיסיות ביותר. לדוגמא, בתוך הטנק מג''ח 3 מותקן מגן בליסטי. בעת השיחזור הוצג טנק נטול מגן בליסטי וכך התאפשר ליהודה קפלן לשחזר בתנועות רחבות כיצד הגיש את הטפול הרפואי ליהודה בעוד שבטנק שהם היו היה מותקן אותו מגן שהגביל אותו לבצע את אותן התנועות שהוא הציג בעת השיחזור. הוא ניסה לטעון כי הוא ביצע ביהודה הנשמה מלאכותית אך הוא היה מחוסר הכרה. הדבר כמובן אינו נכון משום שלצורך כך הוא היה חייב להתכופף. הדבר אינו מתאפשר כשבטנק מוגן המגן הזה.
שינוי נוסף בין המציאות לבין הקרב. בעת הקרב היתה משענת לכסא התותחן, בטנק שבו עשו את השיחזור, לא היתה משענת כזאת וכך המשיך יהודה קפלן לספר כיצד שכב בעוד שבפועל הוא לא יכול היה לעשות זאת משום שהמשענת של כסא התותחן היתה מפריעה לו.
זאת ועוד. המשפחה טוענת כי נוכחה לדעת שגם מושגים הלכתיים עוותו והוצגו באופן שישרת את המטרה. כך למשל השתמשו במסקנות במושג 'משיח לפי תומו' כתומך בדעה כי יהודה אינו עוד בין החיים. על פי מושג זה ניתן להשתמש בדברים שאומר גוי נכרי אם מספר לפי תומו ולא בגלל שנשאל על כך, שראה שפלוני מת. על פי עדות כזאת מותר לפסוק כי פלוני אכן מת. בנמוקי משרד הבטחון מופיע מושג זה כאחד הדברים שבגינם הגיעו לפסיקה כי הנעדרים הם בגדר 'חלל' ''כשראינו מי היה הגוי ש'השיח לפי תומו' הבנו הכל. הגוי הוא לא פחות מ..יאסר ערפאת שכל שיחו ושיגו כידוע היו תמימים לחלוטין ואף פעם לא היו לו אינטרסים''...
מושג הלכתי נוסף המופיע במסקנות הוא 'ערכאות' כלומר, אם בית משפט של מדינה כל שהיא הוציא תעודת פטירה לאיש, ניתן לסמוך על כך שהוא אכן מת משום שההנחה היא שהמדינות הן מתוקנות ולא יוציאו תעודת פטירה לאיש לא מת. גם מושג זה מופיע במערכת השקולים. ומיהם הערכאות שעליהם הסתמך צה''ל? אסאד. כלומר הנשיא אסאד אמר שהוא מת, אז הוא מת.
''העובדות האלה, מונחות היו כל השנים גם לפני הרב הראשי הרב הרב גד נבון ז''ל'', אומר ר' אבי כץ, ''אלא שהוא שהיה מומחה לא הסתפק בעדותו של יהודה קפלן. כולם ידעו שהעדות מפוקפקת גם פרופ' היס לא רצה לקבוע את מותו על סמך עדות זאת. אבל אחר כך ניסו לתפור את תיק המות על פי בקשת הממשלה כדי להביא לרגיעת המשפחות. בצה''ל סברו שהכרזה ברורה על גורלו של יהודה תביא לרגיעה אבל זה עשה בדיוק את ההיפך''.


בידי המשפחה מצויים תצהירים של פרופ' אייל זיסר איש מודיעין ומומחה לסוריה שקבל רשות לעבור על כל החומר המודיעיני הנוגע ליהודה. לאחר שעבר על החומר, קבע פרופ' זיסר כי אין בו שום דבר שעל פיו אפשר לקבוע מה קרה. גם האלוף (מיל') עוזי דיין קובע שגם מבחינה ערכית חייבת לעמוד לפני צה''ל מצות פדיון שבוים וההכרזה על יהודה כחלל לאחר שנים רבות כל כך מנוגדת לערכים של צה''ל ומשדרת מסר שלילי. וכי על צה''ל להמשיך לדאוג להם ולהחזירם הביתה. באותו סגנון מתבטאים האלוף מתן וילנאי והאלוף יהודה שגב מי שהיה ראש אכ''א המתנגדים להכרזה כי מדובר בחללים מאחר ואין די מודיעין לקבוע בודאות מה עלה בגורלו של יהודה כץ. אחרי פסק הדין של צה''ל הגיע החומר לידי בית דין מיוחד ובראשו רבה של אלעד הגרש''ז גרוסמן והרה''ג יעקב יוסף שעברו על החומר ושניהם כותבים שעל פי ההלכה אין כל בסיס למה שקבעה הרבנות הצבאית.


הזמן לא עושה את שלו

השבוע פגשה המשפחה את פלאח מאני שהוא ראש ארגון 'אסכיא', סוג של ארגון מחבלים תחת סוריה שהסתובב בשטח והיה בקשרים על ארגוני מחבלים. יש אפשרות שאנשיו הם שתפסו את יהודה כץ ומכרו אותו לאירן.
על פי הערכתם, הם עומדים לזכות במשפט הזה. ''במשפט יוכח שנסיון ההכרזה נעשה באופן רשלני וללא כל בסיס ואנו רוצים פצוי על הנזק. לא בטוח שנקבל מליון ₪ אבל נשיג הישג שתהיה הכרה שהיתה כאן רשלנות. ראש הממשלה ושר הבטחון יצטרכו שוב לטפל בנסיונות להחזיר את יהודה הביתה.
אם תשאל את המשפחה כיצד היא מחזיקה מעמד אחרי 25 שנה? הם מיד ישלפו את קטע העתון ובו ספור על פלסטינית שהיתה כלואה במשך... 26 שנה ואיש לא ידע ממנה. חשבו שהיא מתה התיאשו ממנה ולפתע התגלתה.
ספור נוסף שהם שולפים עוסק בנעדר מימי מלחמת העולם השניה שנעלם ל.. חמישים שנה. הוא חי בפולין תחת זהות מזויפת איש לא ידע על קיומו, הכל התיאשו ממנו, הוא הוכרז כמת ולפתע התגלה.
''מדינת ישראל לא עשתה כלום מהרגע הראשון'', הם מאשימים, ''גם היום המדינה אינה עושה דבר וחצי דבר, גם אנחנו לא יכולים לעשות דבר. בשנים הראשונות התרוצצו הורי בכל העולם, אבל גם הם כבר מותשים. כוחנו מאד מוגבל.
הכי קשה להם בשמחות משפחתיות. העינים של כולם נעוצות בפתח, אולי לפתע זה יקרה ויהודה יופיע. 25 שנה הם ממתינים אבל דבר לא קורה.
''אני לא יודע אם נראה אותו או לא, אנחנו חיים במציאות. אבל אני חושב שעצם התקוה, עצם המלחמה שאנחנו ממשיכים בה, עצם העובדה שלא איבדנו תקוה ולא שכחנו אותו, עצם זה שוה משהו'', אומר עו''ד אבי כץ ומבטיח שהמשפחה תמשיך ותמתין ליהודה אלא אם כן תגיע, חלילה, בשורה מוכחת אחרת.

הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
רון ארד המישפחה
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
יותר מ 20 שנה בכלא
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)