tzvika770

שנה לחטיפה: "האזור גדול והכוח היה קטן מדי"

קצין בכיר בגדוד של אלדד רגב ואודי גולדווסר מבהיר כי לא היה מה לעשות כדי למנוע את חטיפתם: "הגזרה הייתה גדולה מדי, ולכוח היו פחות מדי אמצעים. אני מאמין שהתקלה הייתה בכל התפיסה. אנחנו מתאמנים במוטיבציה גבוהה, ויש הרבה דברים לשפר". שנה אחרי - הגדוד שוב באימון

חנן גרינברג 

פורסם:  03.07.07, 18:25

 

"אני לא חושב שהחיילים יכלו למנוע את אירוע החטיפה" - כך אומר היום (ג') קצין בכיר בגדוד המילואים 8110, הגדוד בו שרתו החיילים החטופים אלדד רגב ואהוד גולדווסר ביום בו נפלו בשבי חיזבאללה. לדבריו, "קשה לומר שהיקף הכוחות בגזרה בעת החטיפה היה מספק".

 

חייליו של הגדוד נמצאים בימים אלו באימון גדודי במתקן לאימוני יבשה בצאלים. ביום האימון, מנתח הקצין את הגורמים שהובילו לאירוע החטיפה: "אני חושב שהתקלה הייתה בכל התפיסה, ואני לא יודע אם זו בעיה שצריך לשייך לצבא או שזאת בעיה במדיניות שנקבעת לצבא והוא מיישם. הצבא מקבל משימות בגזרה מסוימת, והוא צריך להשקיע שם את כל המאמצים על חשבון גזרות אחרות".

שלמה גולדווסר:
כועס על שני האהודים / אחיה ראב"ד
אלפי רוכבי אופניים ערכו מסע הצדעה לחטופים לאורך 14 קילומטרים. בעצרת הזדהות שנערכה אחר כך, אמרה קרנית גולדווסר, אשתו של אהוד: "אנחנו נמצאים בדיוק באותה נקודה שבה היינו לפני שנה"
לכתבה המלאה

 

להערכתו, אחת הבעיות המשמעותיות בגזרת הצפון בעת החטיפה, הייתה סדר הכוחות במקום: "קשה לומר שהיקף הכוחות שהיה בגזרה סיפק אותי. כך גם דברים שהיו מסביב בגזרה - לא כולם היו מספקים. זאת הייתה גזרה גדולה מדי וכוח קטן, עם מעט מדי אמצעים".

 

"הסיור היה תקין למצב כוננות שהיה שם", מדגיש הקצין הבכיר, "גולדווסר פעל עם הסיור ופיקד עליו בהתאם להוראות הגזרה ולהוראות שניתנו ממני. אני לא חושב שביכולתו של אודי הייתה למנוע את האירוע הזה". הקצין הבהיר בנוסף כי האירוע יכול היה להסתיים באותו אופן גם אם היו מעורבים בו חיילים אחרים. עם זאת, הוסיף הקצין וציין כי לדעתו היום, לאחר יישום הלקחים ועם הפעילות הנכונה, ניתן למנוע אירועי חטיפה בגבול הצפון.

 

 

הקצין העריך בנוסף כי ייתכן והשבת החטופים לישראל תארך זמן רב: "לצערי באירוע החטיפה הקודם החיילים לא שבו מהר. אני מניח שזה סביר שזה מה שיקרה, אם החוטף הוא חיזבאללה".

 

 

בסוף השנה צפוי הגדוד לחזור לפעילות מבצעית. "אנחנו מתאמנים כעת על מתאר שטח בנוי, אימון מלא של כל הגדוד. אנו נמצאים במתקן אימונים נוח עם תנאים טובים, ומשתדלים למצות את האימון ולהגיע לרמת מבצעיות גבוהה", אמר הקצין והדגיש כי ההתייצבות הגבוהה ביותר של החיילים בגדוד הייתה בפלוגה ג', אליה שייכים החטופים. "בחיים לא ראיתי מוטיבציה כזאת. ככה זה בכל הגדוד, אפילו תומר וינברג, החייל שנפצע באירוע, נמצא איתנו.

 

"החיילים יודעים מה הם שווים"

"החיילים יודעים מהי הרמה שלהם, יודעים מה הם שווים. לא יודע אם יש כעסים והתמרמרות בעקבות הביקורת שספגו, אבל חשוב מאוד להם לדעת שעושים את המקסימום בהחזרת החברים שלהם".  

 

לשאלה האם אימון מסוג זה שהיה נערך לפני ה-12 ביולי היה נותן בידי הגדוד כלים למניעת החטיפה, השיב: "אני מכיר את הלקחים של המלחמה ואת הטענות על חוסר האימונים, אבל חושב שזה לא משהו שמאפיין את הגדוד שלנו ואת חטיבה 5. מאז שאני זוכר עצמי במילואים, התאמנו כל שנה. אני מניח שאם לפני 'חומת מגן' היינו מתאמנים באופן הזה, זה היה עוזר. אבל זה לא רלוונטי לשטח הלחימה של גבול הלבנון".

 

 

 

עם זאת הוא הוסיף: "יש הרבה דברים לשפר, זה מה שאנו עושים עכשיו ועשינו במהלך השנה. היינו יכולים לעשות הרבה דברים טוב יותר וכבר עכשיו הפקנו הרבה לקחים הקשורים לתיאומים במסגרת גדודית והכנה של משימות. עדיין, לא מדובר בדברים שהיו תורמים למניעת החטיפה אלא ליותר עצמאות  של הגדוד". 

 

הקצין הבכיר דחה את הטענות לפיהן החטיפה ארעה משום שהייתה בגדוד תחושה של שאננות לקראת סיום תקופת המילואים: "שמעתי שמועות שהגדוד הזדכה על ציוד,שהיו בלי נשקים - זה לא נכון בכלל. הזיכוי בכלל היה צריך להתבצע מחוץ לגזרה, כך שזה בכלל לא היה". 

הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
רון ארד המישפחה
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
רון ארד ת חדשה
יותר מ 20 שנה בכלא
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (46)
נועה (42)
tula (44)
גדגד (88)