tzvika770
אריק שרון הציע: ברגותי תמורת פולארד
בן כספית, מעריב NRG 24.06.2007 14:49
 
מעריב חושף כי ערב ההתנתקות הציע שרון לאמריקנים: שחררו את פולארד, ואנחנו נשחרר את ברגותי. האמריקנים אמנם דחו העסקה, אך השגריר דאז איילון אומר: הגיע הזמן לדון בכך שוב

אריאל שרון הסכים ערב ההתנתקות לשחרר את מרואן ברגותי בתנאים מסוימים, כך עולה מפרטים חדשים שנחשפים בדבר עסקה שהציע שרון לפני כשנתיים לממשל האמריקני. על פי העסקה תשחרר ישראל את מרואן ברגותי, ואילו האמריקנים ישחררו תמורתו את ג'ונתן פולארד.

את ההצעה לעסקת החליפין הזו העביר לאמריקנים בשמו של שרון השגריר הישראלי בוושינגטון דאז דני איילון. הממשל האמריקני דחה את העסקה, וברגותי לא שוחרר. איילון אומר היום ש"המצב השתנה, עכשיו יש אינטרס אמריקני, ישראלי ועולמי לבלום את חמאס ולחזק את פת"ח. ברגותי הוא כלי חשוב מאוד במהלך הזה, ויכול להיות שהגיע הזמן להציע מחדש את העסקה לאמריקנים", אמר איילון.

ההצעה הישראלית נשמרה בסוד, שהשותפים לו היו בזמנו אריאל שרון, יועצו דב וייסגלס והשגריר איילון. שרון ביקש מאיילון לבדוק את הנושא מול הממשל האמריקני בדיסקרטיות. איילון, שנהנה מקשר ישיר ואינטימי עם קונדוליזה רייס, ביקש פגישה מיוחדת. הוא פגש אותה והעלה את הרעיון בארבע עיניים, כשהוא מציין שהוא מדבר בשמו של ראש הממשלה. רייס דחתה את ההצעה על הסף. "שחרור פולארד אינו בא בחשבון", אמרה לאיילון, "זה נושא כאוב מאוד".

איילון ניסה ללחוץ, "פולארד שילם את המחיר, הוא יושב כבר קרוב ל-20 שנה", אמר לרייס, "מרגלים כבדים ממנו בהרבה כבר שוחררו". אך רייס התעקשה, "דני, אל תרחיב בעניין הזה, אני מציעה לך, פולארד בגד במולדתו והנושא הזה הוא טאבו בוושינגטון".

אנרגיה ישראלית
איילון דיווח על תוצאת הבדיקה לראש הממשלה שרון בטלפון האדום המותקן בלשכת השגריר בוושינגטון. שרון היה מאוד לא מרוצה. הוא היה זקוק אז לחיזוק פומבי לקראת ביצוע ההתנתקות, והחזרתו של פולארד הביתה היתה אמורה להעניק לו רוח גבית. עוד קודם, איילון היה השגריר הראשון שביקר את פולארד בכלאו. עד אז זכה פולארד לביקורים של קונסולים זוטרים בלבד. האמריקנים הסכימו "לקבל" ביקור של איילון אצל פולארד בארוחת ערב שנערכה בין שרון לרייס במהלך ביקורו בחוותו של בוש בטקסס.

הדיונים על שחרור ברגותי נמשכים כעת בממשל הישראלי הנוכחי תחת אהוד אולמרט. בימים האחרונים התקיימו כמה שיחות בנושא בין מקבלי ההחלטות בירושלים. שרים בכירים כבר הביעו תמיכה במהלך כזה, גם בפומבי, כמו גם רבים מבכירי צה"ל. לעומת זאת, ממשיך שירות הביטחון הכללי להתנגד בתוקף לאפשרות שחרורו של ברגותי, שנדון לחמישה מאסרי עולם על ביצוע, תכנון ושילוח פיגועים נגד ישראלים.

ההערכה בירושלים היא כי שחרור ברגותי יסייע לאבו-מאזן במאבק הפת"ח לשמר את שלטונו ביהודה ושומרון. כעת, כשחמאס ופת"ח נפרדים אחד מהשני, כבר ברור שברגותי לא ישוחרר בעסקה אפשרית לשחרורו של גלעד שליט. השאלה היא אם יש בישראל מספיק אנרגיה לשחרורו במהלך שחרור אסירים וולנטרי שישראל תיזום למען אבו-מאזן.

הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
רון ארד המישפחה
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
רון ארד ת חדשה
יותר מ 20 שנה בכלא
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (46)
נועה (42)
tula (44)
גדגד (88)