tzvika770
מכתב גלוי לנשיא ולרה"מ
רה"מ אינו רשאי להטיל על הנשיא תפקידים ו/או להרחיב סמכותו, אלא אם ועדת הכנסת אישרה זאת; ראו סעיף 17(א) לחוק נשיא המדינה הקובע כך: "לא יכהן נשיא המדינה במשרה ולא ימלא תפקיד, זולת משרתו ותפקידו כנשיא המדינה, אלא על דעת ועדת הכנסת"
מאת: עו"ד דב אבן אור   |     |  www.Nfc.co.il

לכבוד נשיא המדינה מר ש. פרס וראש הממשלה מר א. אולמרט.
הנדון: נשיא המדינה הינו אזרח מס' 1, אך תחת החוק ולא מעליו.

1. נדהמתי לשמוע (מסיבת עיתונאים במשכן הנשיא, ביום 25.07.07 סמוך לשעה 14:15), כי הנשיא התבקש ע"י רה"מ ליטול חלק פעיל במהלכים מדיניים, והנשיא (כמובן - איך לא) נענה בחפץ לב לבקשה.

2. אין טעם ליידע אתכם באמור בחוק נשיא המדינה (ובפרט בסע' 11), שבו מפורטים תפקידיו וסמכויותיו, וכאן - אין זכר לפעילות מדינית ו/או פוליטית כלשהי!

מה עוד, והתבטאות הנשיא, מספר שעות לפני הנחה פורמלית של גלימת הנשיאות, הדליקה אצלי (ואצל רבים) נורה אדומה בגודל זרקור; כאשר אמר כי יש להפטר מן השטחים! וכאשר נשאל הכיצד בתור נשיא חדש, הינו מדבר כך, ענה כי כך רוצה רוב העם! (מוזר כי למרות שלא נעשה משאל עם פורמלי, הנשיא יודע מה הרוב רוצה).

3. אילו המהלכים המדיניים שלגביהם הנשיא התבקש לפעול, היו כרוכים בשחרור שבויינו בסוריה (כן - גיא חבר עדיין שם) ובלבנון, ו/או בפתרון בעיות הומניטריות גרידא (כגון: שאלת הפליטים מסודן וכד'), הייתי רגוע; אולם, ברור לכל, באלו תחומים הנשיא יעסוק, אלו עצות ייעץ לממשלה ואילו דברים יאמר בשיחות פרטיות עם שועי עולם!

אין צורך לנחש, שכן דעותיו המדיניות ידועות, ואת מה שהינו אומר בין השורות, אומרים במפורש - מקורביו, כמו אורי סביר (מנכ"ל מרכז פרס לשלום)!

4. מבלי לגרוע מן האמור דלעיל, רה"מ אינו רשאי להטיל על הנשיא תפקידים ו/או להרחיב סמכותו, אלא אם ועדת הכנסת אישרה זאת; ראו סעיף 17(א) לחוק נשיא המדינה הקובע כך: "לא יכהן נשיא המדינה במשרה ולא ימלא תפקיד, זולת משרתו ותפקידו כנשיא המדינה, אלא על דעת ועדת הכנסת".

לא שמעתי כי רה"מ פנה אל ועדת הכנסת לאשר לנשיא פעילות מדינית כלשהי; ולכן תמוה בעיני (וזאת בלשון המעטה): הכיצד רה"מ הציע והנשיא הסכים, לפני שוועדת הכנסת אישרה הצעה כלשהי מטעם רה"מ?!

5. אשר על כן, כל עוד ועדת הכנסת לא נתבקשה לאשר תפקיד נוסף לנשיא המדינה, הינו מנוע מלפעול ו/או ליטול חלק בפעילות מדינית כלשהי! ואם למרות זאת יפעל כמבוקש ע"י רה"מ, תוגש דרישה לכנסת להעבירו מכהונתו; ובנוסף לכך דרישה ליוע"מ לממשלה, להגיש נגדו כתב אישום בגין הפרת חוק נשיא המדינה, וע"ס זאת יאלץ לפרוש מתפקידו עד להכרעת ביהמ"ש באישום שכזה!

6. אני מתקשה להבין כיצד כב' הנשיא יסביר ליוע"מ לממשלה, מדוע הסכים לפעול במישור המדיני ללא אישור מפורש לכך מוועדת הכנסת! ואילו רה"מ יידרש לחזור בו מהצעתו, ולא - הדבר יהווה הפרה בוטה של חוק יסוד הכנסת.

לפיכך, בשלב זה הינכם מתבקשים בזה להודיע בפומבי, כי רה"מ חוזר בו מבקשתו לנשיא, והאחרון חוזר בו מהסכמתו להצעת רה"מ - כאמור, עד אשר הממשלה תגיש בקשה מיוחדת לוועדת הכנסת, וזו תאשר - אם תאשר - באופן פרטני את גדר התחום שהנשיא יהא רשאי לפעול וסמכויותיו בתחום זה!

7. מובהר במפורש, כי גם אם ועדת הכנסת תאשר פעילות מדינית לנשיא, אין בכך כדי למנוע דרישה לבטל אישור שכזה בנימוקים שונים שלא כאן המקום לפרטם
הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
רון ארד המישפחה
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
יותר מ 20 שנה בכלא
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)