tzvika770
רינה חבר: "צה"ל משכיח את גיא"
עשר שנים לאחר שהחייל גיא חבר נעלם ברמת הגולן אמו רינה מספרת על מאבקה ועל יחס הצבא לפרשה: "הרמטכ"ל אשכנזי עדיין לא מצא זמן להיפגש איתנו"
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
עמיר רפפורט
17/8/2007 8:01
עמיר רפפורט
17/8/2007 8:01
עשר שנים בדיוק חלפו מאז אבדו עקבותיו של החייל גיא חבר ברמת הגולן. גיא, ששירת בגדוד תותחנים סדיר, נעלם בתום תורנות שמירה ב-17 באוגוסט 1997, ומאז לא התקבל ממנו כל סימן חיים.

''המערכת לא מתייחסת אלינו''
אמו של גיא חבר הגיעה היום לכנסת ומחתה בפני סיעת האיחוד הלאומי על היחס לו זוכה המשפחה: ''המדינה לא מונחית על ידי קוד מוסרי''. לטענתה, נסראללה הבהיר שהוא לא קשור לפרשה
לכתבה המלאה  
"לא הייתי יכולה להאמין שיעברו עשר שנים מבלי שיתקבל ממנו סימן", אמרה אתמול אמו, רינה חבר, שסיפרה כי חלק מן הכאב המלווה אותה יום יום ושעה שעה נובע מהיחס שלו היא זוכה מצה"ל. "למעשה, מבחינת צה"ל הכי טוב היה אם אף אחד לא היה מזכיר את העובדה שנעלם חייל לפני כל כך הרבה זמן", היא אומרת.

"עובדה, הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שנכנס לתפקידו כבר לפני כחצי שנה, לא מצא עד עכשיו אפילו שעה אחת כדי להיפגש עם המשפחה שלנו", אומרת חבר. אני מנהלת בעצמי מאמצים מסביב לעולם כדי לנסות לאתר קצה חוט בפרשה וכדי שלא ישכחו את גיא, ובכל פעם שאני נאלצת לבקש סיוע מצה"ל אני מרגישה כמו מטרד".

כשגיא נעלם, לפני עשר שנים, הוא היה בן 20. אחיו התאומים אור ושיר, שהיו אז בני 12, הספ פיקו בינתיים לסיים בעצמם את השירות הצבאי. איתן חבר, אביו של גיא, ממשיך לעבוד כרופא פסיכיאטר, אך האם רינה הפסיקה את כל עיסוקיה כדי להתמקד אך ורק במאמצים לחפש את גיא, ובמסעותיה ברחבי העולם פגשה האם בשנים האחרונות עשרות דיפלומטים.

"לפני חודשיים נערכה עצרת בניו-יורק כדי להזכיר את עניינם של נעדרי צה"ל השונים", היא מספרת בכאב על היחס של המערכת הצבאית כלפיה. "כאשר אני ביקשתי שיסייעו לי לרכוש כרטיס טיסה קיבלתי תשובה שהנוכחות שלי שם "אינה הכרחית". למרבה המזל, הצלחתי להשיג תרומה מן הסוכנות היהודית ובזכותם טסתי, אבל הרגשתי מושפלת מעצם העובדה שפשטתי יד".
עשר שנים מאז שנעלמו עקבותיו, החייל גיא חבר. צילום: העתק
משרד החוץ משקיע - צה"ל משכיח
לצידם של רינה ובני המשפחה נמצא כל העת עורך הדין שמעון מזרחי, המוכר כיו"ר מכבי תל-אביב בכדורסל. מזרחי, שבשירות המילואים שלו משרת כחוקר בדרגת אלוף-משנה במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), מלווה את מאמצי המשפחה כבר שנים.

מזרחי ובני המשפחה מאמינים כי יש סיכויים גבוהים לכך שגיא חצה את הגבול עם סוריה, העובר בסמוך לבסיסו, וכך כבר עשר שנים הוא מוחזק על ידי הסורים מבלי שממשלת דמשק הודיעה על כך. הערכה זו
מבוססת על תקדימים שבהם סוריה החזיקה באזרחים זרים ורק אחרי שנים רבות הדבר התגלה. אחד מהם אגב היה אחד משבויי מלחמת לבנון, חזי שי, שבצה"ל היו בטוחים שנהרג עד שאחרי שנה וחצי הגיע מידע מודיעיני שחשף כי הוא מוחזק בסוריה.

"משרד החוץ עושה מעל ומעבר כדי לסייע לנו במאמצינו להגיע אל השלטונות הסוריים, אבל דווקא צה"ל משכיח את החייל הנעדר שלו", אומרת רינה. "כאשר לפני מספר חודשים ארגון סורי לא מוכר
טען שהוא מחזיק בגיא, באגף המודיעין אפילו לא טרחו לבדוק את האפשרות הזאת. למרות שבצה"ל מעדיפים שהתיק יעלה אבק על מדף אני לא אפסיק את מאמצי המשפחה עד שנמצא את גיא. תחושת הבטן שלי כאם היא שגיא מחכה לכך. אני אפילו לא מהרהרת באפשרות שנצטרך לחכות לגיא עוד עשר שנים. אילו מחשבה כזאת היתה עוברת בראשי לא הייתי יכולה להמשיך לחיות".

דובר צה"ל מסר בתגובה לדברים: מאז העדרו העדרו של גיא חבר, נעשו פעולות חקירה רבות במסגרת שבעה צוותי חקירה של היחידה לאיתור נעדרים בשיתוף מצ"ח, משטרת ישראל וקהיליית המודיעין כולה. הערכות מצב ועדכונים נעשים מדי פעם תוך בחירת כיווני החקירה הנדרשים, ולא נשללה אף לא אחת מהאפשרויות שנבחנו בנוגע להיעדרותו. צה"ל נמצא בקשר שוטף ומסייע לרינה חבר בבקשותיה למפגשים אישיים עם אישים שונים בארץ ובעולם, ובמקביל עובד עם משרד החוץ וגורמים נוספים בעולם
הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
רון ארד המישפחה
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
יותר מ 20 שנה בכלא
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)