tzvika770
ביקורת על החלטת השרים כנגד הצעה למען פולארד
ח"כ ארדן, מיוזמי הצעת החוק, לאומדיה: הממשלה לא מסוגלת להציב דרישה תקיפה לשחרור אדם אחד שפעל למען מדינת ישראל
שרית גנץ ורן פרחי 19/11/2007
יונתן פולארד, צילום: אימג' בנק / גטי אימג'ס

"ממשלת ישראל נכנעה היום לדרישה האמריקנית לשחרר 450 רוצחי יהודים פוטנציאליים, ולא מסוגלת להציב דרישה תקיפה לשחרור אדם אחד שפעל למען מדינת ישראל". כך מסר ל"אומדיה" ח"כ גלעד ארדן (ליכוד). זאת בתגובה להחלטה, שקיבלה אתמול ועדת השרים לענייני חקיקה, לדחות את הצעת החוק שנועדה לקדם את שחרורו של יונתן פולארד.

ח"כ ארדן, שיזם את ההצעה בצוותא עם ח"כ אורי אריאל (איחוד לאומי), הוסיף כי ההחלטה לשחרר מחבלים ולדחות את הצעת החוק למען פולארד היא "כישלון מוסרי אדיר של אולמרט וקדימה, שאין לי מהם ציפיות, אך היא גם כישלון מחפיר של ש"ס וישראל ביתנו". מלשכתו של ארדן נמסר "לאומדיה" כי ההצעה תועלה, ככל הנראה, השבוע להצבעה טרומית, אך היא לא צפויה לעבור בשל התנגדות הקואליציה.

מלשכתו של השר משולם נהרי מש"ס נמסר ל"אומדיה" כי השר דווקא הצביע בוועדה בעד ההצעה. ואכן היום פורסמה קריאתה הפומבית של מפלגת ש"ס לארה"ב לבצע מחווה לקראת ועידת אנאפוליס ולשחרר את פולארד.

ח"כ אורי אריאל (איחוד לאומי-מפד"ל) מסר הערב ל"אומדיה" כי לא הייתה לו בעיה עם דחיית ההצעה, אילו ידע כי "הממשלה עושה את הנדרש כדי להביא את אחינו יונתן הביתה. בכל אופן, אנחנו נמשיך בכל דרך אפשרית כדי להחזירו הביתה, ויפה שעה אחת קודם".

פרוט הצעת החוק

מטרת החוק שיזמו חברי הכנסת אריאל וארדן היא לקדם את הפעילות למען שחרורו של אזרח ישראל, יונתן פולארד, הנמק 22 שנים בכלא האמריקני, לאחר שפעל בשליחות המדינה כסוכן. החוק נועד ליישם את ההחלטות שקיבלה הכנסת בעניין שחרורו באמצעות מיסוד הפעילות למענו, תוך קביעת חובת דיווח על פעילות הממשלה בנושא לכנסת, וע"י הקמת קרן לתמיכה בפעילות למען שחרורו.

לפי ההצעה, הכנת תכנית פעולה על ידי הממשלה תכלול פניות לרשויות המוסמכות בארה"ב לשם פתיחה במשא ומתן לשחרור פולארד. זאת, באמצעות ביצוע פעולות המותרות, לפי דיני ארה"ב לשם השפעה על דעת הקהל במדינה למען שחרורו. "הפעילות תיעשה בקרב אנשי ממשל, אנשי אקדמיה, קהילות יהודיות וקהילות אחרות התומכות במדינת ישראל, מנהיגות דתית וארגוני זכויות אדם ואזרח". בנוסף לכך, נאמר בהצעה כי הממשלה תמנה את אחד מחבריה לרכז את הפעולות למען שחרורו של פולארד.

דיווח קבוע של ראש הממשלה ושר ממונה על קידום השחרור של פולארד

עוד נכתב בהצעה, כי ראש הממשלה ידווח למליאת הכנסת על תכנית הפעולה בתוך 60 ימים מיום תחילתו של חוק זה, וכן הממשלה תקיים דיונים בתכנית הפעולה ובקידומה.

אחת לשלושה חודשים, ידווח השר הממונה לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת על הפעולות שנעשו לקידום תכנית הפעולה, ועל התקדמות המשא ומתן לשחרורו של פולארד. אחת לשישה חודשים לפחות, יבקר שגריר ישראל בארה"ב את פולארד.

כאמור, יונתן פולארד מרצה את עונשו למעלה מעשרים שנה בכלא האמריקני, בגין פעילות למען ממשלת ישראל. המעשים המתוארים במסמכי בית המשפט, וכפי שמעידים עליהם חברי קונגרס אמריקניים, שקיבלו תדריך בעניין זה מגורמי הביטחון האמריקניים, לא גרמו לפגיעה בחיי אדם כלשהו.

פולארד חתם בזמנו על עסקת טיעון, הודה בביצוע העבירות ושיתף פעולה עם חוקריו. התביעה התחייבה שלא לדרוש בבית המשפט מאסר עולם. עם זאת, לבסוף הוטל עליו עונש של מאסר עולם, לאחר התערבות גורמי בטחון אמריקניים בתהליך המשפטי.

במהלך השנים קיבלה הכנסת החלטות שונות בעניין תנאי כליאתו של פולארד ובעניין הפעילות הנדרשת למען שחרורו. בין היתר, חתמו חברי כנסת על עצומות הקוראות לממשלת ישראל ולממשלת ארצות הברית לפעול לשחרורו של יונתן פולארד, אך החלטות ופעולות אלה לא הובילו לתוצאות.

פולארד הוכר כסוכן ישראלי ע"י ממשלת ישראל

בשנת 1998 קבע היועץ המשפטי לממשלה כי יונתן פולארד פעל כסוכן ישראלי וכי ממשלת ישראל מכירה במחויבותה כלפיו ותישא בכל האחריות המשתמעת מכך. מאוחר יותר, באותה שנה, הבטיח נשיא ארה"ב דאז, ביל קלינטון, לראש ממשלת ישראל דאז, בנימין נתניהו, כי יונתן פולארד ישוחרר מכלאו. הבטחה זו לא מומשה עד עצם היום הזה.

הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
רון ארד המישפחה
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
יותר מ 20 שנה בכלא
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)