tzvika770
רינה חבר: המדינה לא עושה מספיק
10 שנים חלפו מאז נעלם החייל גיא חבר, ועדיין לא ידוע מה עלה בגורלו. אמו של גיא טוענת, כי בצה"ל מתעלמים מהאיתותים המראים שגיא כלוא בדמשק וקוראת לרמטכ"ל: בוא לבקר אותנו
  גיא חבר (צילום: אתר המשפחה)
15/08/07 12:49
מאת: שידורי גל"צ

10 שנים חלפו מאז נעלם החייל גיא חבר ברמת הגולן ועדיין לא ידוע מה עלה בגורלו. אמו של גיא, רינה חבר, התראיינה הבוקר בגלי צה"ל וטענה כי על פי איתותים שונים שמתקבלים לאחרונה, נמצא בנה בידי הסורים. "כבר עשר שנים לא קיבלנו שום איתות, ולאט לאט אנחנו מקבלים עוד איתות ועוד איתות. אבל המערכת לא עושה עם זה שום דבר".

חבר הזכירה, כי לאחרונה הצהיר ארגון סורי בשם ועדות ההתנגדות לשחרור רמת הגולן, כי הוא מעוניין בשחרור העצירים שלו הכלואים בישראל, בתמורה לשחרורו של בנה. בנוסף, אמרה, התראיין נשיא סוריה, בשאר אסד, "בעצמו בעיתון כווייתי, וב(הנחת) אבן הפינה של הארגון היתה כל הצמרת הסורית. כלומר הארגון הזה קיים. אבל זה לא משנה אם גיא נמצא אצל ארגון זה או אחר, כי אף אחד בסוריה לא מדבר בלי הרשות של בעל הבית".

בנוסף, טענה חבר, "לפני כשלושה שבועות השר הממונה על הגולן הסורי דרש מבאן-קי מון, מזכ"ל האו"ם, לברר מה מצבו הבריאותי של אחד העצורים הדרוזים שנמצאים פה, כי שניים נמצאים בבידוד. ביררתי עם הצלב האדום, ואותו אסיר כן זוכה לביקורים של הצלב האדום, וגם הסורים יודעים את זה. אם הסורים יוצאים בעוד איזו שהיא הצהרה, זה עוד איתות - זאת אומרת איתות שני של הסורים".

"זו תהיה עוד טראומה"

למרות האיתותים, טוענת חבר, מדינת ישראל לא עושה מספיק למען שחרור בנה. "משרד החוץ מוביל באופן תקיף ביותר את הגישה שגיא נמצא בסוריה, ואנחנו כמובן חוברים אליו עם מתווכים גרמנים.
צה"ל לא. צה"ל ממשיך באופן עיקש לטעון שגיא נמצא פה, באיזו שהיא צורה".

לדבריה, בפגישה שערכה לפני שבוע עם השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אמר השר כי שבוי צה"ל ששוחרר בעסקת ג'יבריל, חזי שי, הוא "הטראומה של מדינת ישראל. אז בוא תחשוב מה יקרה כשיתברר שבאמת גיא חבר כלוא בדמשק עשר שנים - זו לא תהיה סתם טראומה".

לטענת חבר, הסריקות הקפדניות שבוצעו באזור רמת הגולן בידי המשטרה וצה"ל רק מאששות את החשד, כי בנה יושב בדמשק. "הסורים יוציאו אותו בסוף לאור, בנקודה שנוחה להם. אבל איפה מדינת ישראל? הרי הסורים אמרו לפני שבועיים לגורם מסוים שהמקרה של גיא הוא 'עדין ומעניין'. זה יותר מאיתות. אבל מדינת ישראל לא עושה שום דבר".

לאן נעלמה הכומתה?

חבר נעלם ב-17 באוגוסט 1997, בעת שהיה אמור לעמוד למשפט בגין "אי רצונו להשתתף בפעילות חברתית מאד מטופשת", מספרת אמו - "מטופשת לא על פי דעתי, אלא על פי דעתו של מפקד האוגדה". מאז היעלמו הציע צה"ל במסגרת החיפושים אחריו פרס כספי בסך כחצי מיליון דולר, ובהמשך הוצע פרס גבוה יותר בסך 10 מיליון שקל.

לטענת האם, הסחבת בטיפול בבנה התבטאה גם בסיפור היעלמות הכומתה שלו, אשר נמצאה לבסוף רק בשנת 2005. "חקרו אותנו היכן הכומתה, שכשצה"ל החביא אותה במחסנים", מספרת חבר . "מחקירות שעשיתי הגעתי לחייל שטוען ששמו אותה על המיטה שלו: ביום שישי שקד להיעלמות גיא נשאר בבסיס ומישהו השאיל ממנו את הכומתה. ביום ראשון הוא החזיר לו את הכומתה, אבל גיא כמובן כבר לא היה. הוא הניח אותה על המיטה, ומאותו רגע הכומתה נעלמה".

- האם הצבא הסתיר פרטים מהמשפחה?

"הכומתה זה סממן. הרי אנחנו לא מסתכלים על הכומתה, אלא על מה שמאחוריה. אני משערת שבשלב הראשון צה"ל לקח את הכומתה, את הארנק, ולא ממש היה אכפת לו. אין לי מושג אם זו רשעות או טפשות - זו נבלה וזו טריפה".

חבר הוסיפה, כי מאז כניסתו לתפקיד, לא ביקר הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, אצל המשפחה, וקראה לו להגיע לביתם. "פגשתי אותו באזכרה של פרס, שלחתי לו אין ספור מכתבים, והוא הגיע למשפחות אחרות. הוא לא ידוע כאיש פחדן, או איש נטול יכולת חשיבה עצמאית.

"גם קודמיו יעידו שמאד נחמד אצלנו, אף אחד לא יוצא מאצלנו פגוע, מלבד זה שיוצאים עם תובנות חדשות לחלוטין. אז אני נורא רוצה לבקש  - אנא מר גבי אשכנזי, בוא אלינו הביתה, תקשיב לנו, לבד, בלי תוספות שמטפטפים באוזנך דברי הבל - ותצא עם חשיבה אחרת. תגיע".

מצה"ל נמסר לחדשות msn בתגובה: "צה"ל נמצא בקשר שוטף עם רינה חבר ועם בני המשפחה. מעת לעת מתקיימות פגישות עם בני המשפחה. דלתו של הרמטכ"ל פתוחה בפני משפחת חבר. ובפני יתר המשפחות".


מיקי גולדווסר: הגעגוע רק הולך וגובר
נמרוד לב וקרנית גולדווסר בשיר למען החטופים
נסראללה מבטיח הפתעה שתשנה את פני האזור
ברק: אנחנו לא רוצים מלחמה עם סוריה. גם הסורים לא רוצים

יש לכם סקופ? שתפו אותנו

 
הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
גיא יצחק חבר
לחופש נולד
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
רון ארד המישפחה
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
גיא חבר עד מתי
יותר מ 20 שנה בכלא
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)