tzvika770
אולמרט בורח מאחריות"
ביקורת קשה במערכת הביטחון על התנהלות רה"מ בנושא שחרורו של שליט. "מפחד לקבל החלטה לבד"
לכתבה הקודמת דפדף בחדשות לכתבה הבאה
בן כספית
1/1/2008 8:13
בן כספית
1/1/2008 8:13
מצרים מחכה להצעה ישראלית מפורטת בעניין זהות ומספר האסירים שהיא מוכנה לשחרר במסגרת עסקת גלעד שליט; ראש הממשלה קיבל לאחרונה החלטה אסטרטגית ללכת לעסקה מול חמאס לשחרורו של גלעד שליט, לאחר ש"כל האלטרנטיבות" לעסקה כזו מוצו; מנגנון מיוחד שהוקם מרכיב כעת רשימה מעודכנת של אסירים ביטחוניים, שתורכב לפי "מדד חומרה" של דם על הידיים, וכן "מדד מסוכנות". לאחר הרכבת הרשימה הזו, יקבל חמאס מישראל את זהות האסירים שהיא מוכנה לשחרר; גורם צבאי בכיר מותח ביקורת חריפה על הדרג המדיני ועל ראש הממשלה, ש"בורחים מאחריות" בעניין שחרור האסירים ומסבכים את לובשי המדים בהחלטה שאינה שייכת להם.
''עת למשא ומתן''
מערכת הביטחון לא שוללת לרכך את ההגדרה ''דם על הידיים'' כדי לנהל מו''מ יעיל יותר מול חמאס ולשחרר את החייל החטוף. גורם מדיני בכיר: רמון, אילון ודיכטר תומכים, פרידמן ולבני פחות
 


אלה הן החדשות האחרונות בעניין המגעים לעסקת חילופי שבויים ואסירים בין ישראל לחמאס, מגעים שעלו מדרגה בשבועיים האחרונים, לקראת עסקה אפשרית בשבועות הקרובים. שלשום התקיימה ישיבה דרמטית של פורום השרים, שדן בשינוי הקריטריונים של "דם על הידיים". בסיומה של הישיבה הוחלט להקים מנגנון מיוחד. יהיו בו נציגי משרד המשפטים, שירות הביטחון הכללי והפרקליט הצבאי הראשי.

הוועדה אמורה לנתח ולמפות את רשימת האסירים הביטחוניים שבידי ישראל ולדרג אותם על פי שני מדדים: האחד הוא מדד ה"דם על הידיים". האסירים ידורגו על פי חומרת מעשיהם. במסגרת הזו, ייקבעו קריטריונים שיפרידו את אלה שהיו מעורבים בתכנון או בשיגור מחבלים, מאלה שעסקו בכך בפועל. ייווצר מצב בו מי שזרק אבן שגרמה לפציעת ישראלי ונחשב כמי שדם על ידיו, יסווג בקריטריון קל בהרבה ממי שתכנן או שביצע פיגוע קטלני.

המדד השני הוא "מדד המסוכנות". האסירים ידורגו על פי הסיכוי שיחזרו לבצע פיגועים. שני המדדים המשולבים הללו ייצרו רשימה חדשה. כל מה שראש הממשלה יצטרך לעשות הוא להחליט איפה ברשימה החדשה הוא מותח את הקו האדום.
"שיעזבו את לובשי המדים"
על פי גורמים שהשתתפו בישיבת השרים שלשום, ניכר בה מתח רב, בעיקר בין ראש השב"כ יובל דיסקין לראש צוות המו"מ עפר דקל. בין השניים היו חילופי דברים, ודיסקין הקפיד לא להשתמש בשמו של דקל, אלא לכנותו "הנציג לענייני המו"מ".

יחסי הכוחות בכל הקשור למשא ומתן מול חמאס הם כאלה: דקל סבור שיש ללכת לעסקה מול חמאס אך ורק בנושא גלעד שליט, להתמקד בו ולא להתפתות לעסקאות נרחבות יותר. המשנה לראש הממשלה חיים רמון תומך בדעתו. גם המצרים סבורים שאין לחזק את חמאס בעסקאות נרחבות, הכוללות רגיעה, אלא להתמקד בגלעד שליט.

מן העבר השני, רבים במערכת הביטחון, ובכללם הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, סבורים שיש לנצל את העסקה בעניין שליט להשגת רגיעה אזורית ולמנוף שיביא שקט ביישובי עוטף עזה. מלבד כל זה, השב"כ מתנגד להגמשת הקריטריונים בעניין שחרור אסירים, אך מסכים לקבל את המנגנון עליו הוחלט שלשום. בסופו של דבר, אמר אחד הבכירים הקשור במגעים, "לא ישוחררו בעסקה הזו רוצחים גדולים, כל השמות יופיעו באינטרנט והציבור יוכל לשפוט בעצמו".

בתוך כך, מתחדדת הביקורת במערכת הביטחון על הדרך בה נוהג הדרג המדיני בפרשה: "הדרך בה ראש הממשלה והדרג המדיני מתקשטים בלובשי מדים ומתהדרים בהם - מזמינים אותם לדיון על קריטריונים, הם לא יכולים לסרב להגיע, ואז מדליפים על הניואנסים והבדלי הגישות - אינה דרך ראויה. משתמשים בהם, מוציאים את דבריהם מהקשרם, הופכים אותם לעלה תאנה שיכשיר את המהלך, בעוד שבמציאות זו כלל אינה החלטה של לובשי המדים, אלא של הדרג המדיני. כשרבין שחרר אלפי אסירים בעסקת ג'יבריל הוא קיבל את ההחלטה בעצמו. כששרון שחרר מאות תמורת טננבאום - כנ"ל.
"אי אפשר להחזיר את גלעד בפעולה צבאית"
"רק עכשיו, ראש הממשלה מפחד לקבל את ההחלטה לבד, ולצורך זה מגייס גיוס כפוי את הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ואנשי מערכת נוספים. זה לא ראוי ולא הוגן. אם ראש הממשלה חלש ולא מסוגל לקבל או להעביר החלטה כזו, זו בעיה שלו. את המלצתה של מערכת הביטחון אפשר לקבל בדיסקרטיות, בדיון פנימי או באמצעות הרל"שים בנוהל הקבוע. זו החלטה מדינית. איפה האומץ הפוליטי של אולמרט? למה נותנים ללובשי מדים להתגושש בזירת אגרוף מוארת, לעיני קהל, תוך הדלפת המלצותיהם או דעתם? הפומפוזיות הזו מיותרת והיא מפלטם של הפחדנים.

"דיסקין מתנגד, דקל תומך, אשכנזי באמצע, כל זה מיותר ומזיק. בסופו של דבר, העובדות ברורות: אי אפשר להחזיר את גלעד בפעולה צבאית, כל הניסיונות האחרים מוצו, החייל חי ומוחזק בשבי, אם רוצים להחזיר אותו צריך לשחרר אסירים. עכשיו ראש הממשלה צריך לקחת את ההחלטה האמיצה ולעזוב במנוחה את לובשי המדים".

תגובת לשכת ראש הממשלה: "גם בפעם האחרונה, כשנקבעו קריטריונים באשר לאסירים עם דם על הידיים, בוצע הדבר בשיתוף המערכות המקצועיות, ובכלל זה מערכת הביטחון. מובן, שגם כשבאים לשנות את הקריטריונים הללו צריך להיוועץ במערכות המקצועיות לפני קבלת ההחלטה. איש לא מפריע ללובשי המדים להביע את דעתם בדיונים, לשם כך הוטל איפול על הדיונים המתקיימים בדלתיים סגורות וכל אחד יכול להגיד בהם את אשר על לבו. אם יש גורמים החוששים להביע את דעתם בפורום הזה, זו בעיה שלהם. הדרג המדיני והפוליטי יקבל את ההחלטה, אך לא לפני שיהיה הליך מסודר, שבו תיקח חלק גם המערכת המקצועית".
הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
יותר מ 20 שנה בכלא
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
לחופש נולד
גיא חבר עד מתי
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
גיא יצחק חבר
רון ארד המישפחה
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)