tzvika770
שני חיילי צה"ל נחטפים בדרום לבנון [1986]
החיזבאללה עשה כל מאמץ למנוע הסגרת פרטים כלשהם על מצבם של השניים ורק שנים מאוחר יותר יתברר כי אחד הלוחמים נהרג בחילופי האש וחברו שנפצע אנושות מת זמן קצר לאחר מכן
מאת: יפעת גדות   |     |  Nfc.co.il/blog/Yifat    היום לפני
[צילום: עיריית יבנה]

היום לפני 22 שנה, ב-17 בפברואר 1986, נחטפים שני חיילי צה"ל, יוסף פינק ורחמים אלשיך, ממחסום בבית יהון בדרום לבנון על-ידי ארגון החיזבאללה.

ביום החטיפה, שלוש מכוניות "מרצדס", ובהן חיילי צה"ל וצד"ל נסעו לעבר העיירה תיבנין. במבואות העיירה בית יהון המתינו לשיירה שתי חוליות של אירגון החיזבאללה, שהסתתרו בשני הבתים השולטים על הכביש.

המחבלים נתנו למכונית ה"מרצדס" הראשונה, בה נסעו אנשי צד"ל, לעבור ללא פגע, וכשהגיעה למקום המכונית השנייה, שבה נסעו קצין צה"ל ושני חיילי צד"ל, נזרק לעברה רימון ונפתחה עליה אש מנשק אוטומטי. במקביל, נפתחה אש תופת גם על המכונית השלישית, בה נסעו חייל צד"ל ושני חיילי צה"ל - רחמים אלשיך ויוסף פינק ז"ל.

נהגי שתי המכוניות נהרגו במקום, הקצין הישראלי וחייל צד"ל הצליחו לקפוץ מהמכונית לצד הדרך ולהימלט. המחבלים השתלטו על הרכב בו היו אלשיך ופינק. השניים, שככל הידוע נפצעו במהלך חילופי האש, נלקחו על-ידי המחבלים למרחק עשרות מטרים ממקום התקרית, למקום בו המתין להם רכב מילוט.

עם היוודע אירוע החטיפה יצאו כוחות צה"ל בלבנון למצוד נרחב אחר המחבלים ושני החיילים החטופים. אך החיפושים הנרחבים, שבהם לקחו חלק מסוקים, מטוסים, טנקים וכוחות חי"ר, וכללו סריקות מבית לבית, היו ללא תוצאות.

למחרת האירוע הודיע דובר ארגון החיזבאללה בביירות כי השבויים הובאו לביירות כשהם פצועים, ומאוחר יותר פורסמו שמות החטופים ומספריהם האישיים. נציג חיזבאללה איים כי השניים יוצאו להורג אם ישראל לא תסיג את כוחותיה.

החיזבאללה עשה כל מאמץ למנוע הסגרת פרטים כלשהם על מצבם של השניים ורק שנים מאוחר יותר יתברר כי אחד הלוחמים נהרג בחילופי האש וחברו שנפצע אנושות מת זמן קצר לאחר מכן.

יומיים לאחר החטיפה, הודיע החיזבאללה על הוצאתו להורג של אחד החטופים עם תום האולטימטום. הארגון איים להוציא להורג גם את החטוף השני. תמונה של השניים כשהם "מאושפזים" בבית-חולים ופניהם חבושות, לא אפשרה לזהותם.

רק בקיץ 1989, לאחר חטיפתו של שיח' עבייד, התברר כי השניים אינם בחיים. אך רק בספטמבר 1991, במסגרת עסקת חליפין שנוהלה על-ידי מזכ"ל האו"ם, פיקו, עם ישראל, חיזבאללה ומדינות מערביות רבות, להחלפת בני הערובה המערבים שהיו בידי החיזבאללה, התברר מצבם לאשורו.

בניגוד להבטחה כי ישראל תקבל תמורת 91 העצורים שתשחרר את הנווט רון ארד, את גופת החייל שנחטף, סמיר אסעד ז"ל ואת 2 החיילים שנחטפו, קיבלה ישראל את גופת סמיר אסעד ז"ל, וכל שהגיע משני החטופים פינק ואלשיך היו הוכחות ודאיות לעובדת מותם.

לאחר תקופה ארוכה של מגעים חשאיים ובלתי פוסקים עלה בידי המתווך הגרמני, ברנרד שמידטבאואר, להביא לעסקה בה קיבלה ישראל את גופות שני החללים, מבלי לקבל כל מידע בנושא רון ארד. בתמורה, מסרה ישראל, באמצעות "הצלב האדום", 40 עצורים לבנוניים, ו-123 גופות מחבלים מארגונים שונים, שהיו ברשותה.

בתאריך 22 ביולי 1996 הובאו לקבורה חיילי צה"ל, אנשי חטיבת "גבעתי", רחמים אלשיך ז"ל (בהר הרצל בירושלים) ויוסף פינק ז"ל (ברעננה).

_________________________________

יזכור עם ישראל את בניו ובנותיו
חיילי צבא הגנה לישראל
הנאמנים והאמיצים אשר חרפו נפשם במלחמות ישראל

יזכור ישראל ויתברך בזרעו ויאבל על זיו
העלומים וחמדת הגבורה
וקדושת הרצון ומסירות הנפש אשר נספו
במערכות הכבדות

יהיו גבורי הדרור והנצחון חתומים
בלב ישראל לדור ודור
הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
יותר מ 20 שנה בכלא
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
לחופש נולד
גיא חבר עד מתי
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
גיא יצחק חבר
רון ארד המישפחה
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)