tzvika770

למעלה משני עשורים מלווה ממשלת גרמניה את המאמצים להשבת חיילי צה"ל הנתונים בשבי האויב. הסיוע שמעניקה ברלין במשא-ומתן, נובע לדעת כמה גורמים ישראליים מתוך רצון ליצור למדינה בעלת העבר המוכתם, תדמית קצת יותר הומאנית.

 

"הסכסוך לא כל-כך נוגע אליהם והחטיפות לא קשורות, והם בכל זאת מסייעים לנו. יש להם ודאי מוטיביציה הומנית", דברי עורך-הדין אמנון זכרוני על המדיניות הגרמנית.

זכרוני חתם מטעם מדינת ישראל כבר בשנת 1989 על מסמך סודי, ראשון מסוגו בנושא השבויים עם מזרח גרמניה - מדינה בעלת קשרים ענפים עם מדינות אויב דוגמאת סוריה ואיראן. על-פי ההסכם שהתגבש נקבע, כי הנווט השבוי רון ארד ישוחרר, ויחד עימו, ששת נעדרי סולטן יעקב. אבל העסקה עלתה בסופו של דבר על שרטון.

מאמצי התיווך המתמשכים של גרמניה, נשאו בשנת 2003, פירות של ממש: בתום משא-ומתן ארוך, נחתם הסכם בין ישראל לחיזבאללה, ובתיווכו של ראש ארגון הביון הגרמני, ארנסט אורלאו, הוחזר האזרח אלחנן טננבאום לארץ, ושלושת חיילי צה"ל בני אברהם, עדי אביטן ועומר סואעד, הובאו לקבורה בישראל.


בחודש אוקטובר של השנה שעברה, עת מלאו 21 שנים לנפילתו של הנווט רון ארד בשבי, נפגש אחיו חן, וביתו יובל, עם התובעת הכללית של גרמניה, בניסיון לסכל את שיחרורם מהכלא של שני מחבלים איראנים, קלפי מיקוח כמעט אחרונים שהיו יכולים להביא למידע חדש על הנווט השבוי. למרות קבלת הפנים החמה, שוחררו שני המחבלים כעבור חודשיים.

 

"אנחנו נפגשנו עם אדם שהוא ברמצתו היועץ המשפטי למממשלה. אדם במבעד כזה שפוגש אזרח שהוא לא של המדינה שלו, מבחינת התגובה וההתייחסות זה יותר ממכובד", אמר אז חן ארד.

גם כיום פועלים הגרמנים מאחורי הקלעים, וגורמים מדיניים מעריכים הבוקר כי ההחלטה הזו, יחד עם העסקה להחזרת גופתו של האזרח גבריאל דוויט מלבנון לארץ, היו אמורים להיות צעדים בוני אמון לקראת עסקה לשחרור החיילים החטופים אלדד רגב ואודי גולדווסר. לצערנו, מאז נקפו החודשים, והחיילים החטופים עדיין לא בבית.

הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
יותר מ 20 שנה בכלא
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
לחופש נולד
גיא חבר עד מתי
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
גיא יצחק חבר
רון ארד המישפחה
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)