tzvika770

האם בג"ץ ייענה לעתירה אפשרית מצד משפחות רגב וגולדווסר, שלא להכריז על בניהן כחללים? אצל נעדרי סולטן יעקוב - שהתעקשו על הוכחת DNA - זה עבד, אבל ההורים שנאבקו אז יודעים: הפעם המצב מעט שונה

רועי מנדל

פורסם:  24.06.08, 13:49

<!-- Inject Script Filtered -->

האם בג"ץ יכול למנוע את הכרזת החטופים כחללים? למי שלא זוכר, יש לכך תקדים. בעקבות עתירה לבג"ץ של משפחות נעדרי קרב סולטן יעקוב לפני ארבע שנים, חזר בו צה"ל מכוונתו להכריז על הנעדרים כחללים שמקום קבורתם לא נודע. כעת סבורות משפחות הנעדרים ממלחמת לבנון הראשונה, כי משפחותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב צריכות לפעול באופן דומה.

 

22 שנים לאחר הקרב ההוא בבקעת הלבנון, קבע הרב הצבאי הראשי דאז, תא"ל ישראל וייס, כי זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ הם חללים שמקום קבורתם לא נודע. זאת, על בסיס דו"ח חסוי של ועדת מומחים, מידע מודיעיני, תצלומים ועדויות. בני המשפחות עתרו לבג"ץ בטענה להיעדר ראיה מובהקת. אחרי צו ביניים לעיכוב ההחלטה, בפשרה בין המדינה למשפחות, חזר בו צה"ל מההחלטה.

 

אתמול הודיע צה"ל כי החל בבדיקה הלכתית דומה לגבי רגב וגולדווסר. משפחות החטופים ההמומים זעמו והודיעו אמש: "נשקול איך לעצור את ההחלטה הנוראית הזו, אם בבג"ץ ואם בדרכים אחרות".

המקרה המקביל

בג"ץ דחה את עתירת שליט נגד הרגיעה / אפרת וייס ואחיה ראב"ד

בג"ץ הכריע כי יש לדון שוב בנושא בוועדת השרים. פרקליטי המשפחה: "רואים בהחלטה הישג חשוב וראשון במאבק להשבתו של גלעד"
לכתבה המלאה

 יוסי כץ, אביו של יהודה, תומך בצעד זה: "בג"ץ קיבל בזמנו את עמדתנו. בלי DNA שום החלטה לא משנה לי - לא של רב ולא של אלוף, וזה מה שאני אומר גם למשפחות רגב וגולדווסר".

 

לדברי האב, "אמרנו בזמנו לבג"ץ - אם המערכת חיכתה 20 שנה, מה פתאום דחוף לה להכריז על יהודה בתור חלל בלי הוכחה חותכת של DNA? זה לא היה מקובל עלינו והודענו במפורש שלא נקבל פסק הלכה".

 

שלומי פלדמן, אחיו של צבי פלדמן, סבור כי המערכת לא מותירה לבני משפחות החטופים ברירה אחרת. "ליוויתי אתמול בצהריים בכנסת את צבי רגב, אביו של אלדד, ואמרתי לו שאני מקווה שהם לא יהיו כמונו - שמחכים כבר 26 שנים בלי לדעת כלום. שאם לא יעשו רעש גדול, גם הם ישארו בתעלומה. שעות לאחר מכן, שמעתי את הדיווח על הכוונה להכריז עליהם כחללים, והייתי בהלם".

 

פלדמן מזכיר את ההבדלים בין הפרשות, שבעטיים עשוי בג"ץ לפסוק אחרת. "במקרה שלנו, מרגע שאחי וחבריו קפצו מהטנק לא היה ידוע מה עלה בגורלם, ובמהלך השנים שניים מהם חזרו הביתה בשלום - חזי שי ואריק ליברמן.

פרסומת  

 

 העתירה שלנו הוגשה אחרי 22 שנים, בהיעדר מידע חדש. ייתכן שאם זה היה קורה שנים ספורות לאחר האירוע, בג"ץ היה דוחה את עמדתנו.

 

"במקרה הזה הרכב נפגע בוודאות ומצאו בשטח סימני דם, שהעידו על כך שהם נפצעו. בנוסף, לאור דחיית העתירה בנושא גלעד שליט, יש סיכוי שבג"ץ ידחה גם אותם ולא ירצה להתערב". המערכת, מסכם פלדמן, חייבת להבין: "אם יש הוכחות חותכות, המשפחות יקבלו אותן בהבנה ובכבוד, לטוב ולרע. אבל אף אחד לא רוצה להישאר עם תעלומה כל כך הרבה שנים".

 

תגובה לכתבה
תגובה לכתבה  

הדפסת כתבה הדפסת כתבה  

שלחו כתבה

שלחו כתבה  

לדיון בפורום

לדיון בפורום

הוספת תגובה

מה לדעתך הממשלה צריכה לעשות בנושא גלעד שליט
לקישורים נוספים...
זכריה באומל נולד בשנת 1960 בניו-יורק שבארה"ב
יותר מ 20 שנה בכלא
יונה באומל והדיסקית של בנו זכריה באומל
רון ארד ת חדשה
צבי פלדמן נולד ב-29 בדצמבר 1956 בתל-אביב. אביו אברהם הגיע מאירופה לישראל לאחר שאיבד את כל משפחתו בשואה. אמו פנינה עלתה לישראל ממרוקו. צבי, הבכור מבין ארבעה ילדים, קרוי על-שם אביו של אברהם שנרצח ע"י הנאצים. לידתו של צבי סימלה בנייה של חיים חדשים בארץ החדשה
גיא חבר נולד בשנת 1977 בתל-אביב שבישראל
לחופש נולד
גיא חבר עד מתי
משפחת פולארד הבגידה בבעלי
צבי פלדמן נולד בשנת 1956 בתל-אביב שבישראל
גיא יצחק חבר
רון ארד המישפחה
בנם הצעיר של יונה ומרים באומל. לזכריה (הידוע בכינוי זאק) שני אחים מבוגרים יותר - אח, שמעון ואחות, אסנה.
יהודה כץ הוריו, יוסף ושרה, הם ניצולי שואה. כבר כילד גילה יהודה כישרונות יוצאי דופן בלימודים, ובעיקר גילה צימאון רב ללימודי קודש.
יהודה כץ נולד בשנת 1959 ברמת-גן שבישראל
לתמונות נוספות...
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

4u&me (47)
נועה (43)
tula (45)
גדגד (89)